Na přelomu tisíciletí se Volkswagen rozhodl provést zásadní modernizaci svých výrobních a logistických procesů napříč celoevropskou sítí továren. Podobně jako jiné velké korporace – například Hershey’s v potravinářství – i automobilový gigant chtěl nahradit zastaralé systémy integrovaným řešením (např. ERP od SAPu) a centralizovat tak řízení dodavatelských řetězců, plánování výroby i distribuce hotových vozů. Co se zdálo jako přirozený a logický krok, se však v roce 2001 změnilo v problém, kdy se výroba několika modelů potýkala se zpožděními a narůstajícím chaosem v dodávkách.
Vedení Volkswagenu chtělo, aby nový plánovací software dokázal zároveň:
Dodatečné úpravy systémů se vyšplhaly do řádu milionů eur
Aby dosáhl těchto cílů, spustil Volkswagen moderní ERP systém s moduly pro automatické plánování materiálových toků a montážních sekvencí. Problémem se však ukázal být nedostatek úvodního testování a zcela nadhodnocená očekávání, jak rychle se mohou klíčové moduly uvést do praxe bez rozsáhlých příprav.
„Neměli jsme podcenit, že každá továrna jede v jiném rytmu a že sdílení datové základny bude mnohem složitější, než se zdálo na papíře,” uvedl později jeden z interních IT specialistů.
Když systém přepnuli do ostrého provozu, ukázalo se, že v některých případech přicházejí zakázky se zpožděním nebo se „zmatenými“ údaji o konfiguraci vozu. Důvod? Nesprávně nadefinované transformace dat mezi lokálními systémy (řízenými staršími aplikacemi) a novým ERP jádrem. Výsledkem byla:
Zatímco se automobilka snažila situaci rychle dostat pod kontrolu, obchodní dopady se šířily jako vlna:
Vedení Volkswagenu se bránilo oficiálním vyjádřením, že se jedná o dočasné potíže spojené s modernizací. Ve skutečnosti se však řešení situace protáhlo na měsíce a náklady na dodatečné úpravy systémů se vyšplhaly do řádu milionů eur.
Podle pozdějšího interního auditu by se většina problémů dala zmírnit nebo úplně odvrátit, kdyby:
Případ Volkswagenu z roku 2001 ukazuje, že ani taková průmyslová ikona není imunní vůči nečekanému chaosu, když chybí dobře navržené kontrolní a prediktivní nástroje. V době, kdy se automobilky spoléhají na globálně rozmístěné továrny a just-in-time dodávky, může chyba v plánování způsobit mnohamilionové ztráty i trvalý šrám na pověsti. Propojení výroby s digitálními systémy je tedy dvousečnou zbraní: všechno funguje skvěle, dokud jediná špatná porce dat nezpůsobí, že se celý proces najednou pokazí.
Je vám příběh povědomý? Nebo řešíte podobné problémy, byť ne v tak katastrofálním rozměru? Předejděte možným problémům a výpadkům a identifikujte v dostatečném předstihu hrozby, které přináší změny v komunikaci mezi IT systémy. Kontaktujte nás.